Ортодонтска консултация и план за лечение

Тя започва с предварителен преглед и подробно разпитване на пациента или родителите (желателно е да присъстват) за конкретните оплаквания, както и допълнителни въпроси, касаещи бременността, начина на хранене, дишането, вредни навици, прекарани общи и съпътстващи заболявния. След събиране на необходимата информация се прави оглед на лицето в профил и фас, устата и зъбите. Обикновено се назначават необходимите за цялостната диагноза рентгенови снимки, най-често ортопантомограма и телерентгенография, като може да се наложат и допълнителни сегментни снимки. Обикновено в следващо посещение се вземат отпечатъци от горна и долна челюст и се правят фотоснимки, външни-на лицето и усмивката и вътрешни на зъбите, общо десет на брой, които помагат значително при избора на план за лечение. На гипсовите отливки се правят необходимите биометрични измервания, за да се определят деформациите на отделните зъбни дъги и техните съотношения. И чак след обобщаване на цялостната информация от направените изследвания и пародонталния статус, се съставя индивидуален план за лечение-лечебен и финансов, както и  апаратите, които ще се използват в различните етапи на лечението. При следващото посещение на пациента се разясняват диагнозата, конкретния лечебен подход, преимуществата и недостатъците му, цената на лечнието, както и алтернативни методи на лечение. Подчертава се важността от съдействието на пациента и добрата лична хигиена по време на  активното лечение, както не по малко важния ретенционен период.

Видове ортодонтски апарати, използвани от д-р В.Василева

1. Снемаеми ортодонтски апарати

1.1. Лингвални пластинки, наричани още скоби или шини

Те се изработват индивидуално и се прилагат при пациенти в растеж,като най-подходящата възраст е след смяната на резците. Тези апарати изискват стриктен режим на носене. Поставят се на едната или двете челюсти и осигуряват правилен растеж и място за пробив на всички постоянни зъби. В повечето случаи,когато детето съдейства, се получава много добър лечебен ефект и не се налага поставяне на брекети, като втори етап на лечението или лечението с тях е по-кратко. Имат ограничени лечебни възможности за корекция на ротации, корпусно движение на зъби, набиване и изтегляне на зъби.

1.2.Трейнери (ORTHOPLUS, Nyobrace)

Те работят с мускулната сила на дъвкателните и мимически мускули, като стимулират растежа на челюстите, подобряват и коригират захапката, нормализират дишането и гълтането. Носят се 10 до 14 часа на денонощие, като могат да се носят и с брекети.

2.Фиксирани ортодонтски апарати – брекети на водещи световни фирми,като ORMCO,3M UNITEK, AO,FORESTADENT,DENTAURUM и др.

  • Вестибуларни(външни) брекети:

2.1. Метални брекети – те са предпочитани при деца. При тях дъгите се завързват за брекетите с помощта на телени или ластични, силиконови лигатури. Тези брекети са на по-достъпна цена.

2.2. Естетични брекети – Inspire Ice (Ormco), Radians (AO), Claryti (3M Unitek)

Обикновено се слагат само във видимата част на усмивката или само на горните зъби. Те са доста по скъпи, като особеното при тях е, че не могат да се презалепват, а се налага залепването на нов брекет и това допълнително оскъпява лечението.

2.3. Самолигиращи се брекетни системи – Damon system (Ormco), Claryti SL (3M Unitek) Quick (Forestadent). При тези брекети дъгите се задържат в улея на брекетите с помощта на капаче или клипс.

Damon Q е една от най-комфортните за пациента системи, поради заобления дизайн на брекетите и съвършения механизъм на отваряне и затваряне на капачетата, като това улеснява и смяната на дъгите в офиса. Началните етапи на подреждане на зъбите са ускорени поради леките сили, генерирани от високо-технологичните, термоактивни Damon  дъги и от намаленото им триене в улея на брекетите.

  • Лингвални брекети – STb (Ormco), ORG lingual brackets, 2D lingual brackets (Forestadent).

Те се залепват по вътрешната (лингвална) повърхност на зъбите и не се виждат. Те се предпочитат от пациенти, чиято работа изисква публични изяви или перфектен външен вид. Лечението с тях е най-дискретно, но и най-трудно и е почти двойно по-скъпо от лечение със скъпи външни брекети.

Брекетите са само средство за постигане на лечебния резултат. Те се избират от ортодонта за всеки конкретен случай за  постигане на оптимален резултат, като се съобразява с естетическите изисквания на пациента.

Ретенционен период

Този период започва след приключване на активното лечение и свалянето на брекетите и е изключително важен за задържането на постигнатия резултат. При пациенти със здрав пародонт продължава 2 до 4 години след приключване на лечението. Избора на ретайнер (снемаем, вкуумен или фиксиран ) се прави от ортодонта.

Пациентите трябва да знаят, че ортодонтското лечение е дълъг и отговорен процес, в който доверието между ортодонт и пациент е най-важното за успеха на лечението.

Красивата усмивка заслужава това усилие!

Защо е необходимо да се лекуват кривите зъби?

Сгъстено наредените зъби затрудняват добрата хигиена с четка и конци и задържат повече плака, а тя от своя страна довежда до по-голяма честота на зъбния кариес и възпаление на венците.

Силно издадените напред зъби променят профила и могат да се счупят по-лесно,отворената захапка е причина за проблеми с говора, храненето и повишеното натрупване на зъбна плака, а кръстосаната захапка води до неправилен растеж на челюстите, по-изразено изтривне на тези зъби, пародонтални, мускулни и ставни проблеми.

И не на последно място, красивата усмивка е здраве и добро самочувствие.